Program

The current outline of the program is indicated in the table below.

July 11, 2019 July 12, 2019 July 13, 2019 July 14, 2019 July 15, 2019 July 16, 2019 July 17, 2019
08:30 Plenary
Lectures
Plenary
Lectures
Parallel
Sessions
Plenary
Lectures
Plenary
Lectures
Parallel
Sessions
10:00 Coffee Coffee Coffee Coffee Coffee Coffee
10:30 Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
Plenary
Lecture & Closing
12:30 Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch (12:00)
14:00 Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
Free afternoon/
Excursions
Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
16:00 Coffee Coffee Coffee Coffee
16:30 Opening &
Plenary Lectures
Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
Parallel
Sessions
19:00 Welcome reception Posters 1 Posters 2
20:00 Conference
dinner
Thursday, July 11
Opening ceremony 17:00
Keynote lecture 17:30 Sharon Hammes-Schiffer
Plenary lecture 18:15 Trygve Helgaker
Welcome reception 19:00
Friday, July 12
Plenary Lectures
08:30
09:15

Peter Schwerdtfeger
Sylvio Canuto
Coffee 10:00-10:30
Parallel Sessions
10:30
11:00
11:30
12:00
Heavy-element chemistry
Thomas Albrecht-Schmitt
Katharina Boguslawski
Han-Shi Hu
Michael Patzschke
Machine learning
Pavlo Dral
Cecilia Clementi
Marivi Fernandez-Serra
Koji Tsuda
Multiscale modeling
Oleg Prezhdo
Damien Laage
Dominika Zgid
Thomas Markland
Large-scale el. structure
Ilaria Ciofini
Helio A. Duarte
Petko Petkov
Jianping Xiao
Lunch 12:30-14:00
Parallel Sessions
14:00
14:30
15:00
15:30
Heavy-element chemistry
Luuk Visscher
Andre Severo Pereira Gomes
Hiromi Nakai
Florian Weigend
Mol. properties and interactions
Alston Misquitta
Krzystof Szalewicz
Andreas Hesselmann
Malgorzata M. Szczesniak
Multiscale modeling
Filippo Lipparini
Jean-Philip Piquemal
Debashree Ghosh
Ksenia Bravaya
Coffee 16:00-16:30
Parallel Sessions
16:30
17:00
17:30
18:00
Emergent electronic structure
Ali Alavi
Cyrus Umrigar
Eric Neuscamman
Sandeep Sharma
90 years of r12: Hylleraas symp.
Angela Wilson
Kirk Peterson
David Tew
Hans-Joachim Werner
Path-integral methods
David Ceperley
Mark Tuckerman
Jian Liu
Nancy Makri
Saturday, July 13
Plenary Lectures
08:30
09:15

Birgitta Whaley
Peter Saalfrank
Coffee 10:00-10:30
Parallel Sessions
10:30
11:00
11:30
12:00
Heavy-element chemistry
Stefaan Cottenier
Helene Bolvin
Juha Vaara
Peter Hrobarik
Machine learning
Olexandr Isayev
Johannes Hachmann
Alexandre Tkatchenko
Natalia Cordeiro
Phys.org.chem. and catalysis
Robert Paton
Kathrin Hopmann
Per-Ola Norrby
Benedetta Mennucci
Nucl. and el. dynamics
Todd J. Martinez
Regina de Vivie-Riedle
Leticia Gonzalez
Graham Worth
Lunch 12:30-14:00
Parallel Sessions
14:00
14:30
15:00
15:30
90 years of r12: Hylleraas symp.
Edit Matyus
Florian Bischoff
Andreas Grüneis
Andreas Köhn
Mol. properties and interactions
Katharine Hunt
Jacob Kongsted
Toon Verstraelen
Denis Jacquemin
Path-integral methods
Stuart Althorpe
Nandini Ananth
Jeremy Richardson
David Manolopoulos
Coffee 16:00-16:30
Parallel Sessions
16:30
17:00
17:30
18:00
Emergent electronic structure
Piotr Piecuch
Gustavo Scuseria
Paola Gori-Giorgi
Laura Gagliardi
Heavy-element chemistry
Aurora Clark
Jochen Autschbach
Xiaosong Li
Michal Repisky
Multiscale modeling
Aurelien de la Lande
Joachim Sauer
Chao-Ping Hsu
Rosa Bulo
Poster session 1 19:00
Sunday, July 14
Parallel Sessions
08:30
09:00
09:30
Mol. properties and interactions
Berta Fernandez
Patrick Norman
Sonia Coriani
Machine learning
Alex Zhavoronkov
Alona Furmanchuk
Alan Aspuru-Guzik
Computational biophysics
Helmut Grubmüller
Nathalie Reuter
Teresa Head-Gordon
Coffee 10:00-10:30
Parallel Sessions
10:30
11:00
11:30
12:00
90 years of r12: Hylleraas symp.
Anna-Sophia Hehn
Seiichiro L. Ten-no
Jan M. L. Martin
Ludwik Adamowicz
Computational spectroscopy
Shaul Mukamel
Malgorzata Biczysko
Jonathan Tennyson
Yohann Scribano
Path-integral methods
Angelos Michaelides
Mariana Rossi
Michele Ceriotti
Francesco Paesani
FREE TIME 12:30
Monday, July 15
Plenary Lectures
08:30
09:15

Thomas F. Miller
Irene Burghardt
Coffee 10:00-10:30
Parallel Sessions
10:30
11:00
11:30
12:00
Emergent electronic structure
Claudia Filippi
Brenda Rubenstein
Fabien Bruneval
Katarzyna Pernal
Mol. properties and interactions
Stefan Grimme
Lyudmila Slipchenko
Attila Csaszar
Tatiana Korona
Computational biophysics
Madhurima Jana Mikko Karttunen
Michele Cascella
Monika Fuxreiter
Large-scale el. structure
Volker Blum
Christian Ochsenfeld
Joost VandeVondele
Steven G.Louie
Lunch 12:30-14:00
Parallel Sessions
14:00
14:30
15:00
15:30
Ultracold chemical physics
Guido Pupillo
Olivier Dulieu
Robert Moszynski
Svetlana Kotochigova
Nuclear and electron dynamics
Fernando Martin
Eberhard Gross
Nina Rohringer
Boutheina Kerkeni
Phys.org.chem. and catalysis
Satoshi Maeda
Natalie Fey
Markus Reiher
Heather J. Kulik
Coffee 16:00-16:30
Parallel Sessions
16:30
17:00
17:30
18:00
Emergent electronic structure
Steven R. White
Garnet Chan
Philippe Corboz
Örs Legeza
Computational spectroscopy
Vincenzo Barone
Tucker Carrington
Ad van der Avoird
Fabien Gatti
Path-integral methods
David Reichman
Seogjoo Jang
Pierre-Nicholas Roy
Gregory A. Voth
Poster session 2 19:00
Tuesday, July 16
Plenary Lectures
08:30
09:15

Giulia Galli
Zhigang Shuai
Coffee 10:00-10:30
Parallel Sessions
10:30
11:00
11:30
12:00
Ladik symposium
Rodney J. Bartlett
Alia Tadjer
Martin Quack
Cleanthes Nicolaides
Ultracold chemical physics
TBC
John Bohn
Robin Cote
Piotr Zuchowski
Phys.org.chem. and catalysis
Yousung Jung
Carine Michel
Hai Lin
Michelle Coote
Large-scale el. structure
Shuhua Li
Johannes Neugebauer
Marcus Elstner
Tsuyoshi Miyazaki
Lunch 12:30-14:00
Parallel Sessions
14:00
14:30
15:00
15:30
Emergent electronic structure
Michiel van Setten
Timothy Berkelbach
Luigi Genovese
Luca Frediani
Computational spectroscopy
Faris Gelmukhanov
Vincenzo Carravetta
Barbara Brena
Weijie Hua
Computational biophysics
Inaki Tunon
Maria Joao Ramos
Qiang Cui
Fernanda Duarte Gonzalez
Coffee 16:00-16:30
Parallel Sessions
16:30
17:00
17:30
18:00
Nuclear and electron dynamics
David Clary
Francoise Remacle
Olga Smirnova
Morgane Vacher
Ultracold chemical physics
Rosario Gonzalez-Ferez
Timur Tscherbul
Christiane Koch
Goulven Quemener
Large-scale el. structure
Woo Youn Kim
Beatriz Gonzalez del Rio
Gianluca Fiori
David Tomanek
Conference dinner 20:00
Wednesday, July 17
Parallel Sessions
08:30
09:00
09:30
Ladik symposium
Mark Hoffman
Hazel Cox
Samantha Jenkins
Computational biophysics
Rafael Bernardi
Michele Vendruscolo
TBC
Computational spectroscopy
Csaba Fabri
Cristina Puzzarini
Sandra Luber
Coffee 10:00-10:30
Plenary Lecture
10:30

Monica Olvera de la Cruz
Keynote Lecture
11:15

Kersti Hermansson